Проект Української мережі сільського розвитку «Громадський моніторинг інституціонального забезпечення Програми Світового банку «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство»
У травні 2019 року УМСР розпочала виконання вищезазначеного проекту для досягнення наступних цілей:
– Інформування широкої громадськості, сільського населення, насамперед членів сімейних фермерських та особистих селянських господарств, активістів, лідерів громад та органів місцевого самоврядування про Програму Світового банку «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство»;
– Сприяння залученню малих виробників сільськогосподарської продукції, їх формальних та неформальних об’єднань, громадських об’єднань та активістів до обговорення і оцінки заходів органів влади щодо підтримки сільського господарства;
– Об’єднання зусиль представників науки, освіти та громадянського суспільства з метою адекватного вираження позиції селянства щодо інституціонального забезпечення реалізації програм Світового банку та представлення цієї позиції органам влади.
УМСР налагоджує взаємодію зі сторонами, зацікавленими у розробці пропозицій вітчизняним органам влади, що є відповідальними виконавцями Програми Світового банку з українського боку. Планується проведення заходів для обговорення та формування консолідованої позиції громадянського суспільства щодо інституціональних, економічних, соціальних, екологічних ризиків, пов’язаних із виконанням Програми Світового банку. Зацікавлених у співпраці просимо звертатися до УМСР.
Про Програму Світового банку «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство»
Мета Програми – сприяти покращенню умов та полегшенню включення малих та середніх підприємств у ринки ресурсів агровиробництва та сільськогосподарської продукції, а також сприяти приватним інвестиціям малого та середнього бізнесу в сільське господарство та агробізнес України.
Для цього Світовий банк співфінансує реалізацію урядової стратегічної програми сприяння залученню приватних інвестицій у сільське господарство в Україні.
Урядова стратегія та план дій для залучення приватних інвестицій у сільське господарство визначає широкий спектр заходів для мобілізації приватних інвестицій у сільське господарство та включає наступні компоненти:
- гарантування стабільності, передбачуваності та прозорості аграрної політики та системи державної підтримки;
- стимулювання диверсифікації сільськогосподарського виробництва та сприяння комплексному розвитку сільських територій;
- зміцнення потенціалу національної системи безпеки харчових продуктів;
- покращення ефективного використання наявної інфраструктури для зберігання та транспортування агропродовольчих товарів, створення стабільного клімату для інвестицій в інфраструктуру та логістику;
- поліпшення безпеки володіння, цінності та прозорості використання державних земель сільськогосподарського призначення;
- покращення управління водними ресурсами та надання послуг з іригації, що здійснюються користувачами;
- створення передумов для поліпшення доступу до сільськогосподарських ресурсів для всіх типів сільськогосподарських виробників;
- поліпшення доступу до фінансових інструментів та інструментів управління ризиками для всіх зацікавлених сторін з використанням найкращої практики ЄС та міжнародних стандартів.
Обсяги фінансування урядової програми Світовим банком: Світовий банк виділяє 200 млн. дол. США для фінансування окремих компонентів більш масштабної програми Уряду.
Тривалість проекту: Виділення коштів Світовим банком схвалене 24 травня 2019 року. Програма діятиме до 30 червня 2025 року.
Розподіл фінансування урядової програми Світовим банком у розрізі напрямів, цілей та виконавців:
Напрям 1: Підвищення конкурентоспроможності ринків ресурсів
Ціль 1. Підвищення ефективності та покращення спрямування державної підтримки в аграрному секторі – 27.5 млн дол. США.
Відповідальний виконавець – Міністерство аграрної політики та продовольства України.
Ціль 2. Покращення функціонування ринків землі – 132.0 млн дол. США.
у т.ч.:
2.1. Інвентаризація та реєстрація державних земель – 43.0 млн дол. США.
Відповідальний виконавець – Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.
2.2. Підвищення прозорості земельних аукціонів – 33.0 млн дол. США.
Відповідальний виконавець – Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
2.3. Покращення захисту прав на ринках землі та іпотеки – 45.0 млн дол. США.
Відповідальний виконавець – Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.
2.4. Посилення системи надання безкоштовної правової допомоги – 11.0 млн дол. США.
Відповідальний виконавець – Міністерство юстиції України.
Напрям 2: Включення малих та середніх агропідприємств в експортні ринки
Ціль 3. Покращення доступу малих та середніх агропідприємств до експортних ринків – 40.0 млн дол. США.
Відповідальний виконавець – Держслужба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
у т.ч.:
3.1: Сприяння доступу малих та середніх агропідприємств до експортних ринків – 22.0 млн дол. США.
3.2. Сприяння транскордонній торгівлі – 18.0 млн дол. США.