ДОТРИМАННЯ ПРАВ МАЛИХ ВИРОБНИКІВ ПРОДОВОЛЬСТВА ЯК ЗАПОРУКА ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ

12 грудня 2023 року відбувся Міжнародний форум для захисту прав селян «МАЛІ ВИРОБНИКИ НА СТОРОЖІ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ: Декларація ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості». Міжнародний форум ініційований Громадською організацією «Платформа знань – аграрний розвиток та сільські інновації», Громадською організацією «Асоціація фермерів та приватних землевласників України» та іншими учасниками Громадської спілки «Українська мережа сільського розвитку», науковими установами і представниками міжнародного громадянського суспільства. Учасники форуму були представлені селянами, фермерами, представниками органів місцевого самоврядування і владних структур, фахівцями ФАО ООН, моніторингової місії ООН з прав людини та іншими міжнародними інституціями, за участі представників Польщі, Румунії, Швейцарії, Італії та інших країн.

За результатами Міжнародного форуму було прийнято Резолюцію, де викладено основні пропозиції широкої громадськості у відповідь на виклики воєнного часу для малих виробників сільськогосподарської продукції в Україні, як ключових суб’єктів внутрішнього продовольчого ринку.

Міжнародний форум транслювався на Facebook та YouTube.

Широкомасштабна війна рф проти України призвела до порушення прав українців, зокрема тих, хто працює на землі та забезпечує продовольчу безпеку. Вплив війни має катастрофічні наслідки для широких верств населення не лише в Україні, а й в усьому світі, породжуючи голод, нестабільність та посилюючи нерівність. В умовах гуманітарної кризи, викликаної тим, що продовольство використовують як зброю, академічна громадськість, організації громадянського суспільства та влада намагаються віднайти рішення, що, крім подолання зазначених наслідків, орієнтуються та враховують права селянина як людини, яка відіграє важливу суспільну роль та має пріоритет у відновленні та розвитку.

У 2018 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Декларацію ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості (Декларація). Українську академічну громадськість та організації громадянського суспільства, які виступають за захист прав селян, було залучено до переговорного процесу в ООН, і вони посприяли тому, аби український уряд проголосував за Декларацію в Раді з прав людини. Нині положення Декларації впроваджуються в багатьох країнах як рекомендації щодо державної політики, навчання, через інформаційно-просвітницькі заходи, нову судову практику та інші дії в повсякденному житті громад.

У продовольчому забезпеченні населення, подоланні голоду та недоїдання, запобіганні негативним наслідкам зміни клімату, збереженні біорізноманіття тощо селянам належить значуща і дуже вагома роль. З огляду на це Декларація виступає як фундаментальний правовий механізм посилення сталості розвитку продовольчих систем у контексті багатовимірних викликів сучасності, у тому числі породжених повномасштабною війною, яку розв’язала росія.

Мета Міжнародного форуму «МАЛІ ВИРОБНИКИ НА СТОРОЖІ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ: Декларація ООН про права селян та інших людей, які працюють у сільській місцевості» –  привернути увагу до Декларації, покращити обізнаність суспільства та стимулювати налагодження діалогу між зацікавленими сторонами щодо імплементації її положень для врахування інтересів селянства у процесах відбудови аграрного сектору, забезпечення його стійкості під час війни та у повоєнний період задля зміцнення продовольчої безпеки, підвищення добробуту селян та сталого сільського розвитку. Форум продовжив роботу, розпочату академічною громадськістю, українськими селянами та громадянським суспільством на минулому Форумі з цих питань, який відбувся 2022 році.

Під час вступної сесії «Важливість селянсько-фермерського укладу для повоєнного відновлення економіки України» із вітальними словами до учасників Форуму звернулися директор ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» академік Валерій Геєць, директорка Інституту розвитку села та сільського господарства Польської академії наук доктор габілітована, професор Моніка Станни та народний депутат України, член Комітету з питань освіти, науки та інновацій Іван Кириленко.

Першу сесію «Декларація ООН про права селян: п’ять років від схвалення Генасамблеєю ООН» модерувала президент Асоціації малих фермерів Румунії Рамона Думінічу.

У межах цієї сесії доповіді виголосили завідувачка відділу економіки і політики аграрних перетворень ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» член-кореспондент НАН України Олена Бородіна, президент Асоціації малих фермерів Румунії Рамона Думінічу, керівник Міжнародної школи з агроекології “Agroecology School” Андреа Ферранте, старший науковий співробітник ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» Віктор Яровий, експерт Регіонального офісу ФАО в Європі та Центральній Азії Мортен Хартвігсен, голова Регіонального офісу ФАО у Європі та Центральній Азії Раймунд Йеле.

Другу сесію «Продовольча безпека під час війни: виклики та можливості» модерував голова фермерського господарства «Лебедія» Руслан Хомич, який представляв Волинську асоціацію фермерів та приватних землевласників.

У межах цієї сесії також виголосили доповіді голова Рівненської асоціації фермерів та приватних землевласників Андрій Кузьмич, представниця Харківської асоціації фермерів та приватних землевласників Світлана Гапоник, голова фермерського господарства «Калина» та представник Асоціації фермерів та приватних землевласників Сумщини Олег Бондаренко, голова фермерського господарства «Авангард» Василь Бурлака, голова фермерського господарства «Фортуна-2015» та засновниця сімейної ферми «Скрильник» Катерина Скрильник, голова фермерського господарства «Фрумушиха-Нова» Олександр Палар’єв, перша заступниця голови Бережанської ТГ у 2019–2023 рр. Марія Лук’янова.

Третю сесію «Реалізація прав селян у повоєнному аграрному та сільському розвитку» модерував віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України та заступник міністра аграрної політики та продовольства України у 2017–2019 рр. Віктор Шеремета. У межах цієї сесії доповіді також виголосили перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, голова представництва ФАО в Україні П’єр Вотьє, стратегічний радник з питань прав людини та співробітник Женевської академії з міжнародного гуманітарного права та прав людини (Швейцарія) Крістоф Голей, співробітниця цієї ж академії та старший науковий співробітник ДУ «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України» Наталія Хендель, голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин у 2002–2006 рр. та голова Союзу українського селянства Іван Томич.

Четверту сесію модерував президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Віктор Гончаренко. Ця сесія була присвячена аналізу ситуації із виконанням рішень попереднього Форуму, що відбувся у 2022 році, а також обговоренню змісту Резолюції цьогорічного Форуму.

В широкій дискусії з обговорення змісту тексту Резолюції, зокрема прийняли участь Олександр Зубенко, віце-президент АФЗУ, голова фермерського господарства «Моноліт», Микола Миркевич,  голова фермерського господарства «Земля», Іван Заєць, народний депутат Верховної Ради України ІІІIIIIV та VI скликань, Назар Мухачов, представник громадянського суспільства.

Учасники погодилися з рекомендаціями та пропозиціями, сформульованими в ході дискусії, щодо внесення правок в підсумковий текст Резолюції Форуму та підготовки звернень, за результатами його роботи, до уряду та міжнародних організацій.


Міжнародний форум організовано ГО “Платформа знань – аграрний розвиток та сільські інновації”  та іншими учасниками Української мережі сільського розвитку завдяки отриманому гранту від Програми Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні у межах фінансової підтримки British Embassy Kyiv. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.