Українська мережа сільського розвитку долучилась до глобальної ініціативи EARTHDAY

Щороку 22 квітня День Землі відзначає річницю народження сучасного екологічного руху у 1970 році.

Заснування організації День Землі

У 1970 році День Землі заявив про громадське розуміння необхідності збереження планети.

За десятиліття до започаткування екологічного руху, американці потерпали від надмірної концентрації випарів газу, що продукується масивними та неефективними машинами. Важка промисловість продукувала густий дим і шлаки. Разом з тим, забруднення повітря прийнято було вважати запахом процвітання. До цього моменту основна політика США залишалася байдужою до екологічних проблем та загроз, яку становить забруднене довкілля здоров’ю людей.

Однак, після публікації бестселера Рейчел Карсон “Тиха весна” у “Нью-Йорк Таймс” у 1962 р, ситуація змінилась. Книга стала переломним моментом. Вона розійшлася тиражом у 500 000 примірників у 24 країнах і підвищила обізнаність та занепокоєння про живі організм, довкілля та нерозривні зв’язки між забрудненням та здоров’ям населення.

Ідея проведення І Дня Землі

Молодий сенатор з Вісконсіна, Гейлорд Нельсон, був стурбований погіршенням стану навколишнього середовища в США. У січні 1969 року він із численною кількістю однодумців стали свідками спустошення від масового розливу нафти в Санта-Барбарі, штат Каліфорнія. Натхненний студентським антивоєнним рухом, сенатор Нельсон хотів влити енергію студентських антивоєнних акцій протесту завдяки зростаючій громадській свідомості про забруднення повітря та води. Сенатор Нельсон оголосив національним ЗМІ про ідею проведення освітньої діяльності в університетських містечках і переконав Піта Макклоскі, республіканського конгресмена, який переймається природоохоронною діяльністю, бути співорганізатором. Для організації процесу викладання, вони залучили молодого активіста Дениса Хейса. Обраним днем було 22 квітня – робочий день, який припадає на весняні канікули та випускні іспити. Такий крок сприяв залученню молоді.

Усвідомлюючи  свій потенціал надихати всіх американців, Хейс створив національний штат із 85 осіб з тим, щоб організовувати подібні події по всій країні. Невдовзі робота поширились на широкий спектр організацій, релігійних груп та багато ін. Вони змінили назву на День Землі, що одразу ж викликало увагу національних ЗМІ і охопило всю країну. День Землі надихнув 20 мільйонів американців – на той час 10% від загальної кількості населення Сполучених Штатів – вийти на вулиці, парки для демонстрації супротиву 150-річному промисловому розвитку. Тисячі коледжів та університетів організовували акції протесту проти погіршення стану навколишнього середовища. В містах, селищах та громадах відбувались масові мітинги.

Групи, які самостійно боролись проти розливу нафти, забруднення від заводів та електростанцій, витоку стічних вод, побічних наслідків від використання пестицидів, тощо були об’єднані у День Землі. У 1970 році організація День Землі досягла певних політичних зв’язків, заручившись підтримкою республіканців та демократів, багатих та бідних, жителів міст та фермерів, керівників бізнесу та праці. До кінця 1970 року перший День Землі призвів до створення Агентства США з охорони навколишнього природного середовища та прийняття інших екологічних законів, включаючи Національний закон про екологічну освіту, Закон про безпеку та гігієну праці та Закон про чисте повітря. Через два роки Конгрес прийняв Закон про чисту воду. Через рік після цього Конгрес прийняв Закон про зникаючі види, а незабаром і Федеральний закон про інсектициди, фунгіциди та родентициди. Ці закони захистили мільйони чоловіків, жінок та дітей від хвороб та смертей та захистили сотні видів від зникнення.

1990 рік: День Землі поширюється в світі

З наближенням 1990 року група екологічних лідерів звернулася до Дениса Хейса з тим, щоб ще раз організувати чергову велику кампанію для планети. Цього разу День Землі став глобальним, мобілізувавши 200 мільйонів людей у 141 країні та піднявши екологічні проблеми на світову арену. День Землі 1990 р. дав значний поштовх зусиллям з переробки в усьому світі і допоміг прокласти шлях до Саміту Землі ООН у Ріо-де-Жанейро у 1992 р. Це також спонукало президента Білла Клінтона нагородити сенатора Нельсона президентською медаллю Свободи – найвищою відзнакою, яку отримують цивільні особи в США – за роль засновника Дня Землі.

День землі у новому тисячолітті

З наближенням тисячоліття Хейс погодився провести ще одну кампанію, на цей раз зосереджену на глобальному потеплінні та популяризації чистої енергії. Завдяки 5000 екологічним групам у рекордних 184 країнах, що охопили сотні мільйонів людей, День Землі 2000 призвів до виникнення як глобальних, так і місцевих дискусій.

За 30 років функціонування День Землі 2000 надіслав світовим лідерам гучне і чітке повідомлення:

Громадяни у всьому світі бажають швидких і рішучих дій щодо вирішення проблем, пов’язаних із глобальним потеплінням.

День Землі 2010

Як і в 1970 р., День Землі 2010 р. став великим викликом боротьби з цинізмом противників концепції зміни клімату, добре профінансованих нафтових лобістів, незацікавленої громадськості. Опинившись перед цими викликами, EARTHDAY відновив День Землі в якості головного інструменту глобальних дій щодо збереження навколишнього середовища.

Впродовж десятиліть EARTHDAY залучив сотні мільйонів людей до природоохоронного руху, створивши можливості для громадянської участі та волонтерства в 193 країнах. День Землі щороку залучає понад 1 мільярд людей до своїх лав і став головною сходинкою на шляху взаємодії для захисту планети.

День Землі сьогодні

Сьогодні День Землі широко визнано як найбільшу світову подію, яку щороку відзначають понад мільярд людей. Цей день активізує зміну поведінки людей по відношенню до планети та спонукає до глобальних, національних та місцевих змін в політиці.

Нині боротьба за чисте навколишнє середовище продовжується зі зростаючою інтенсивністю, оскільки кліматичні зміни стають щораз очевиднішими.

У міру того, як усвідомлюється наша кліматична криза, зростає і мобілізація громадянського суспільства, яке сьогодні набуває розгалуженого масштабу по всьому світі. Розчаровані низьким рівнем амбіцій після прийняття Паризької угоди в 2015 році та міжнародною екологічною летаргією, світова спільнота вимагає набагато кращих дій для збереження нашої планети та її жителів.

Джерело: Earthday